Moravia Team

Články a postřehy

Mistrovství mládeže ČR 2009

autor: Andrea Fialová
Mistrovství mládeže ČR s mezinárodní účastí 2009

Ve dnech 14. - 16. 08. 2009 se uskutečnilo Mistrovství mládeže ČR letos spolu s mezinárodními účastníky z Rakouska. Celá akce se konala ve mestečku Starý Plzenec. Pár kilometrů od města Plzeň. Mnoho závodníků kvůli mistrovství dojelo i na tábor talentované mládeže konaný taktéž ve Starém Plzenci. Letos panovalo velmi teplé a suché počasí. A množství psů to nebylo po chuti. Jakožto závodník nastupující v pravé poledne na cvičící plochu nemůžu mít asi ani jiný názor, než kruté a nelítostné podmínky a to nejen pro psy.

V pátek 14. 08. 2009 přijížděli všichni závodníci na trénink podle daného rozpisu. Nastoupilo deset krajů s celkově 30 závodníky a navíc dva účastníci dojeli i z Rakouska. V 17:30 hodin začalo slavnostní zahájení. Nastoupila všechna družstva s vedoucími. Za českou vlajkou závodníci pochodovali seřazeni za sebou. Začátek se povedl, promluvil k nám a popřál nám štěstí starosta, pořadatelé i zástupce ČKS. Po dlouhých rozpravách se šlo k věci. Závodníci si losovali svá startovní čísla, s kterými soutěžili. Každé číslo mělo přesně své datum a hodinu, kdy bude daný závodník co provádět. Po losování jsme se opět v zástupu rozešli, ať již nadšení nebo ne, museli jsme se připravit na další den.

V sobotu hned ráno v 8:00 hodin začínaly všechny disciplíny, podle losu se závodníci řadili, ať již na cvičební ploše, tak i k odjezdu na stopy. Cvičební plocha se rozkládala na hřišti s výborným zázemím jak pro závodníky, tak pro diváky. Nikdo si nemohl na co stěžovat, opravdu nádherné místo pro závod. Terén ke stopám byl poněkud těžší, ale nedalo se čekat, že na vrcholové akci dostaneme lehkou, krásně podrostlou trávu. Místo ní nás čekalo něco mezi drny z jetele, vojtešky a kvetoucí trávy, sem tam se strohou hlínou. První den vypracovávání, závodníci opravdu neměli vysoké body a každý to dával za vinu terénu. Kladeči se moc snažili, stopy byly pokládány velice pěkně, prošlapaně a viditelně. Pro psa i psovoda ideální. Po ukončení všech disciplín v tento den kolem 17:00 hodin se závodníci rozutekli připravovat na slavnostní večer. Ten byl jediný, který se vcelku nevydařil. Nakonec ale vše dopadlo dobře, každý dostal slibovanou večeři a po ní se vydal na prohlídku zámku Kozel. Po ní následovalo ulehnutí do postelí a příprava na závěrečný den.

V neděli opět od rána, tedy 8:00 hodin, se dokončovaly všechyn disciplíny. Jako první kategorie byla jasná ZVV2. Kategorie IPO2 a IPO3 byly do konce velice vyrovnané a jediná chyba rozhodla o osudu dvojice. Kolem poledne se nám ale ve výsledcích vyjasnilo a každý věděl jak na tom je. Po ukončení posuzování na „plac“ nastoupili velice známí psovodi p. Pejša a p. Truksa, aby nám předvedli něco z toho co natrénovali a předváděli na vrcholových soutěžích dospělých. Sklidili někonečný aplaus. V 15:00 hodin začalo slavnostní ukončení mistrovství. Opět pod křídly české vlajky jsme se rozešli vztříc hromadě diváků na tribunách. Vyhlásily se výsledky závodu, jednotlivých kategorii, nejlepších výsledků disciplín a také výsledky nejlepšího družstva. A za znění české hymny jsme se všichni rozloučili s Mistrovstvím mládeže ČR 2009 a těšíme se na další rok.

Na závěr musím poděkovat pořadatelům, hlavně panu Zábranskému, který to letos opravdu neměl lehké. Kladečům stop, pánům figurantům, rozhodčím a v neposlední řadě závodníkům za sportovní chování. A přeji mnoho úspěchů v následujícím roce.